کشمش

صادرات کشمش نیازمند مدیریت جامع و علمی است

قزوین – کشمش به عنوان یک ماده غذایی حاصل از فرآوری محصول انگور، به لحاظ اقتصادی دارای جایگاه تثبیت شده ای در بحث صادرات است ؛ جایگاهی که تنها با مدیریتی جامع و علمی حفظ و تقویت می شود.

به گزارش ایرنا، کشمش علاوه بر این که به شکل مستقیم به عنوان کشمش پلویی همراه با برنج پخت می شود ، در صنعت شیرینی و شکلات، کارخانه های آبمیوه و کنسانتره، تولید سرکه و شیره انگور نیز مورد استفاده قرار می گیرد و ضایعات آن برای خوارک دام و زنبور عسل به مصرف می رسد.
استان های فارس، مرکزی، خراسان های رضوی ، شمالی و جنوبی ، آذربایجان غربی و شرقی ، زنجان، همدان ، کهگیلویه و بویر احمد و قزوین از مراکز عمده تولید انگور در کشور محسوب می شوند که بخشی از این تولید ، به کشمش تبدیل می شود.
بر اساس آمار حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت انگور قرار دارد که به این ترتیب، ایران از لحاظ تولید محصول انگور هفتمین کشور در جهان محسوب می شود .
از لحاظ صدور کشمش نیز ایران پس کشورهای آمریکا و ترکیه در جایگاه سوم قرار دارد.
استان قزوین با اختصاص ۳۵ هزار هکتار اراضی زیر کشت انگور ، از لحاظ تولید در جایگاه سوم کشوری قرار دارد و از نظر تولید کشمش نیز داری رتبه دوم در کشور است.
فرآیند تولید کشمش
****************
بنا به گزارش خبرنگاران ایرنا بیشترین کشمش تولیدی استان قزوین در شهرستان تاکستان فرآوری می شود که این محصول علاوه بر مصرف داخلی، به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه، اوکراین، ترکیه ، روسیه و آلمان نیز صادر می شود.
بر اساس گزارش سالانه سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، بیش از ۶۰ هزار تن کشمش در شهرستان تاکستان تولید می شود که ۴۰ هزار تن آن صادر می گردد.
۸۰ درصد کشمش تولیدی در تاکستان به روش تیز آبی ، ۱۷ درصد به کمک آفتاب و سه درصد نیز بصورت کالی فرنی و سایه خشک فرآوری می شود.
در روش تیز آبی باغداران با استفاده از کربنات پتاسیم تجاری که بصورت پودر است انگور کاملا رسیده را در مدت زمان کوتاه تا حداکثر یک دقیقه در محلول تیزآب قرار می دهند و پس از تیزآب کردن به دو روش بارگاه سنتی و بارگاه بهداشتی یا به اصطلاح تورین ؛ انگور را تبدیل به کشمش می کنند.
روش سنتی از دیگر روش های تولید کشمش است که در آن انگورها را روی زمین سفت یا سیمانی شیب دار پهن می کنند و پس از دو هفته انگور خشک تبدیل به کشمش می شود.
در روش تورین، انگورها روی تورهای فلزی که برروی داربست های آهنی نصب شده پخش و پس از ۱۰ روز جمع آوری و به کشمش تبدیل می شود که با وجود کیفیت خوب و بهداشتی تنها پنج درصد کشمش شهرستان تاکستان به این روش تولید می شود.
چگونگی تولید انگور، تاثیر زیادی در افزایش و کیفیت کشمش دارد. باغ های انگور استان قزوین بیشتر به سه صورت جوی، پشته ای و خزنده کشت شده اند و تغییر سیستم کشت به داربستی و آبیاری تحت فشار با وجود تشویق دولت و ارایه تسهیلات ارزان تنها در یک هزار هکتار از ۲۵ هزار هکتار تاکنون انجام شده است.
در تاکستان بیش از ۳۰ رقم انگور شامل ۷۶ درصد رقم بیدانه سفید و ۹ درصد بیدانه قرمز بقیه نیز شامل ارقام عسگری، میش پستان، صاحبی، شاهانی، کندری، ملایی، شصت عروس، احمدی، مهدی خانی و غیره است.
سالانه ۳۲۰ هزار تن انگور از باغ های شهرستان تاکستان به عنوان قطب تولید انگور استان قزوین برداشت می شود که ۷۰ درصد آن به کشمش تبدیل می شود و ۲۷ درصد بصورت تازه خوری در استان قزوین ، تهران و البرز مصرف شده و سه درصد نیز بصورت آبغوره و شیره استفاده می شود.