10

05 شنبه 30 تیر 1397

28 درصد صادرات کشمش ایران از ملایر است

کشمش
ملایر- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: سالانه حدود 38 هزار تن کشمش از ملایر صادر می شود که از این نظر 28 درصد صادرات کشمش کشور را به خود اختصاص داده و دارای جایگاه بالایی است.

به گزارش ایرنا شهرام پیشه ور روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات تعاونی باغداران و کشاورزان شهرستان ملایر افزود: 820 هزار تن کشمش در دنیا صادر می شود که 135 هزار تن معادل 16.5 درصد مربوط به کشور ایران است.
وی ارزش دلاری صادرات کشمش در دنیا را 2 میلیارد دلار عنوان و اظهار کرد: از این رقم 280 میلیون دلار مربوط به ایران و 72 میلیون دلار مربوط به استان همدان است که 25 درصد از ارزش دلاری صادرات کشمش کشور مختص ملایر است.
وی جایگاه ارزش دلاری و صادرات کشمش ملایر را در دنیا بسیار رفیع و بالا دانست و ادامه داد: در حال حاضر انگور و کشمش برای ملایر در کل کشور و جهان یک برند است و کشمش این شهرستان به حدود 34 کشور صادر می شود.
پیشه ور صادرات بیش از 95 درصد از محصولات کشاورزی استان از شهرستان ملایر، وجود تنها مرکز قرنطینه استان در ملایر و دارا بودن گمرک مستقل را از دیگر شاخص های ملایر برشمرد و افزود: جایگاه ملایر در این حوزه باید ارتقا پیدا کند.
وی میزان تولید کشمش در جهان را یک میلیون و 153 هزار تن عنوان کرد و گفت: 230 هزار تن از این میزان در ایران تولید می شودکه شهرستان ملایر به تنهایی بیش از 44 هزار تن معادل 20 درصد از کشمش تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان بیان کرد: 20 درصد از کشمش دنیا در ایران تولید می شود که از این نظر پس از آمریکا و ترکیه رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و ملایر تنها تولید کننده کشمش استان همدان است.
پیشه ور با بیان اینکه چهار درصد از انگور دنیا و 3.5 درصد انگور کشور در ملایر تولید می شود، افزود: استان همدان 7.2 درصد از انگور تولیدی کشور را دارد.

توسط amin|اخبار|بدون دیدگاه

ارسال نظر